Pančevo je juče, kroz konferenciju za medije i Meet up događaj na temu otvaranja podataka grada i javne uprave, učestvovalo u Nedelji otvorenih podataka. Događaj je okupio stručnjake različitih profila i interesovanja koji su diskutovali o konceptu otvaranja podataka u institucijama javne uprave, kao i mogućnostima i prednostima koje ovaj koncept nudi građanima.
Medijima su se, od 16 časova obratili Siniša Janković iz Instituta za istraživanje korupcije Kareja, Predrag Mijalković iz CETRE i Nikola Ćurčin iz Sinhro hub-a. Ovom prilikom se diskutovalo o potrebi “demistifikacije” državne službe kroz otvaranje njihovih podataka koji bi koristili građanima kroz ponovnu upotrebu istih. Takođe su predstavljene informacije o bezbednosti u saobraćaju koje su postale dostupne kroz Portal otvorenih podataka Republike Srbije, kao i generalne prednosti korišćenja otvorenih podataka.
Nakon konferencije, usledio je Meet up događaj pod nazivom “„Prođimo kroz portal – dođimo do podataka“, čiji su glavni gosti bili Žarko Dakić, član Gradskog veća grada Pančeva i Vladimir Ožegović, open data aktivista. Na Meet up-u predstavljene su praktične primene korišćenja otvorenih podataka vezanih za saobraćaj, kao i proces izrade Strategije otvorenih podataka grada Pančeva.
Ova strategija, trenutno je u fazi pripreme u okviru projekta CETRE, i njen cilj je definisanje standarda i procedura u vezi sa identifikacijom, pripremom i objavljivanjem podataka. Usvajanjem ove strategije Pančevo će biti prva lokalna samouprava u Srbiji sa javnom politikom u vezi otvorenih podataka.
Podsećamo da, u ovom momentu, naš grad nema nijednu aktuelnu lokalnu politiku/strategiju/propis koji reguliše ovu oblast. Objavljivanje informacija javnog sektora u obliku otvorenih podataka stvara bitnu pretpostavku za značajno učešće građana i organizacija civilnog društva u ovom procesu.
Pored toga, okupljenima su na Meet up-u emitovani informativni video snimci kojima se objašnjavaju uticaj i prednosti otvaranja podataka za život građana i efikasnost javne uprave. Dobili su i priliku da uđu na portal otvorenih podataka i izaberu one skupove podataka o saobraćaju koji su im bili najinteresantniji i pokušali da rade na njihovom vizualnom predstavljanju, dok je ceo događaj je završen sesijom pitanja iz publike i diskusijom učesnika.
Ovaj događaj je realizovan u okviru Nedelje otvorenih podataka, u sklopu projekta “Otvoreni podaci za održivi razvoj”, koji sprovode Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu i Program Ujedinjenih nacija za razvoj, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.